Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Gain | 6 dbi |
| Range | 864~868MHz |
| Antenna Type | Outdoor Antenna |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Antenna |
| Mounting | Screw Mount |
| Dimension | Diameter:46mm Thickness:15mm |
| Cable | RG316 |
| Connector | SMA Male |
| Orientation | Straight |
868MHz 5dBi Screw Mount Adhesive Antenna with RG316 Cable (1 Meter) and SMA (M) Straight Connector
Enhance your wireless communication with our 868MHz 5dBi Screw Mount Adhesive Antenna. This high-performance antenna offers superior signal reception and transmission, making it ideal for various applications.
Key Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Frequency Range | 915MHz |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Antenna |
| Type | Outdoor Antenna |
| Mounting | Screw Mount |
| Colour | Black |
| Dimension | 46mm |
| Cable | RG174 |
| Connector | SMA Male |
| Orientation | Straight |
Through-hole/Screw mounting of the puck antenna offers a more secure hold between the puck antenna and its mounting surface, especially if on the move. These puck antenna are mounted by placing the puck through a pre-drilled hole and antenna cables and any other components run through the hole and are therefore shielded from all environmental exposure.
These antennas are used in emergency vehicles or aerospace applications where an antenna may be exposed to extremes of speed, temperature or force. Roof-top mounting enables the antenna to receive signal without obscuration by a metal roof.
Puck antennas may also possess a waterproof skirting for an optimal seal against moisture ingress, adding to their weather resilience. This Antenna carry an IP67 rating, indicating waterproofing to up to a meter of depth for 30 minutes.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Frequency Range | 864~868MHz |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Antenna |
| Type | Outdoor Antenna |
| Gain | 5dBi |
| Mounting | Screw Mount |
| Colour | Black |
| Dimension | 46mm |
| Cable | RG174 |
| Connector | SMA Male |
| Orientation | Straight |
Through-hole/Screw mounting of the puck antenna offers a more secure hold between the puck antenna and its mounting surface, especially if on the move. These puck antenna are mounted by placing the puck through a pre-drilled hole and antenna cables and any other components run through the hole and are therefore shielded from all environmental exposure.
These antennas are used in emergency vehicles or aerospace applications where an antenna may be exposed to extremes of speed, temperature or force. Roof-top mounting enables the antenna to receive signal without obscuration by a metal roof.
Puck antennas may also possess a waterproof skirting for an optimal seal against moisture ingress, adding to their weather resilience. This Antenna carry an IP67 rating, indicating waterproofing to up to a meter of depth for 30 minutes.
Additional Information: