Battery BMS
Offering you a complete choice of products which include 7s 25.9v ncm bms with 10a, lifepo4 bms 48v 16s and 36v 16a 10s li-ion bms.
7S 25.9V NCM BMS With 10A
Approx. Price: Rs 750 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Copper Thickness | 1OZ |
| Min Line Spacing | 0.1mm |
| Base Material | FR-4 |
| Min Line Width | 0.10mm |
| Min Hole Size | 0.10mm |
| Constant Current | 15A-20A |
| Board Thickness | 1.2mm |
- Type: Battery Management System
- Voltage: 25.9V
- Current: 10A
- RoHS Compliant
Additional Information:
- Item Code: ET-7S25.9V10A-BMS
- Production Capacity: 500 Unit Per Day
- Delivery Time: 3 to 4 days
- Packaging Details: Retail box or customized packing
Approx. Price: Rs 999 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Copper Thickness | 1OZ |
| Min Line Spacing | 0.1 mm |
| Base Material | FR-4 |
| Min Line Width | 0.10 mm |
| Min Hole Size | 0.10 mm |
| Constant current | 15A-40A |
| Board Thickness | 1.2mm |
- Type: Battery Management System
- Battery: Lithium Iron Phosphate
- Configuration: 16S
- Volatge: 48V
Additional Information:
- Production Capacity: 500 Unit Per Day
- Delivery Time: 3 to 4 days
- Packaging Details: Retail Box or Customized packing
Approx. Price: Rs 990 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Copper Thickness | 1OZ |
| Min Line Spacing | 0.1 mm |
| Base Material | FR-4 |
| Min Line Width | 0.10 mm |
| Min Hole Size | 0.10 mm |
| Constant Current | 15A-40A |
| Board Thickness | 1.2 mm |
- Type: Lithium-ion BMS
- Volatge: 36V
- Current: 16A
- RoHS Compliant
Additional Information:
- Item Code: ET-10S36V16A-BMS
- Production Capacity: 500 Unit Per Day
- Delivery Time: 3 to 4 days