Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Frequency | 5700~5800MHz |
| Type | Panel Antenna |
| Material | ABS Material |
| Reference | ET-5818OP-2L3-NFS |
| Working Frequency | 5800MHz |
| Gain (dBi) | 18dBi |
| V.S.W.R | 1.5 |
| Input Power | 100W |
| Polarization | Vertical |
| Impedance | 50Ohms |
| Connector | N Female Straight |
| Antenna Type | Wall Mounting |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Frequency | 864~868MHz |
| Antenna Gain | 10 dBi |
| Material | Fiber Reinforced Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Antenna |
| Type | Outdoor Antenna |
| Radiation | Omnidirectional |
| Mounting | Pole Mount |
ETEILY manufactures top-notch Fiberglass Antennas with Omni directional radiation pattern covering an enhanced long distance transmission and reception. Brackets attached to the antenna makes pole or wall mount installation facile.
Our wide range of Fiberglass antennas are available for different frequencies spanning different gains being most demanded antennas over decade.
If you need maximum distance for your LoRa project you need this incredibly durable, outdoor antenna with 18dBi gain. This antenna is 57cm long and includes hardware for pole mounting. Made of fiberglass and aluminum this antenna is ideal for heavy-duty and high-power LoRa base stations but can be used with LoRa nodes as well.
Antenna has a type N female termination. When mounted vertically this shrouded connector helps prevent against water and weather build-up on the threads.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Gain | 12 dbi |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Antenna |
| Type | Outdoor Antenna |
| Frequency | 824~960/1710~1990 MHz |
| Radiation | Directional |
Our Patch panel offers better signal transmission and reception. Comes with a loss less cable terminated by suitable matching connector. Can be mounted on walls with ease. Customization is done on cables and connectors on customer's request.
Additional Information: