Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30 Piece |
| Product | Antenna |
| Type | Outdoor Antenna |
| Frequency | 864~868MHz |
| Gain | 18dBi |
| Radiation | Omnidirectional |
If you need maximum distance for your LoRa project you need this incredibly durable, outdoor antenna with 18dBi gain. This antenna is 50cm long and includes hardware for pole mounting. Made of fiberglass and aluminum this antenna is ideal for heavy-duty and high-power LoRa base stations but can be used with LoRa nodes as well.Antenna has a type N male termination. When mounted vertically this shrouded connector helps prevent against water and weather build-up on the threads.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Frequency | 2.4GHz |
| Material | ABS |
| Antenna Type | Rubber Duck |
| Type | Rubber Duck Antenna |
| Color | Black |
| Brand | ETEILY |
| Working Frequency | 2400MHz |
| Gain (dBi) | 1dBi |
| V.S.W.R | 1.5 |
| Input Power | 50W |
| Polarization | Vertical |
| Impedance | 50Ohms |
| Housing Material | TPEE & ABS |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Frequency | 800/900/1800/1900MHz |
| Antenna Type | Rubber Duck |
| Color | Black |
| Impedance | 50 Ohm |
| Input Power | 50W |
| Polarization | Vertical/Horizontal |
| Storage Temperature | - 40 deg C ~ + 80 deg C |
| Operation Temperature | - 40 deg C ~ + 65 deg C |
| Reference | ET-GS5R-SMMO |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Gain | 3 dbi |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 108+-2mm |
| Connector | SMA Male |
| Mounting | Connector Mount |
| Frequency | 600~6000MHz |
| Type | Antenna |
| Orientation | Movable |
"Discover the high-performance 5G 3dBi Rubber Duck Antenna featuring a versatile SMA Male Movable Connector. Perfect for enhancing signal strength and range, this antenna is ideal for 5G applications. Learn more about its features and capabilities in our overview."
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Frequency | GSM |
| Material | ABS Enclosure |
| Type | Rubber Duck |
| Bandwidth | GSM 2G |
| Range | 10M |
| Impedance | 50ohm |
| Antenna Type | Rubber Duck Terminal mount R/A |
| Input Power | 50W |
| Polarization | Vertical |
| Usage/Application | POS Machine, GSM Modules, all Cellular Applications |
This is commonly used rubber duck type GSM Antenna with standard Right Angle SMA Male Connector.
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Material | TPEE & ABS |
| Type | Rubber Duck Antenna |
| Impedance | 50Ohms |
| Input Power | 50W |
| Polarization | Vertical |
| Connector | SMA Male RP |
| Reference | ET-WI3R-SMRMO |
| Brand | ETEILY |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Gain | 5 dbi |
| Range | 824~960/1710~1990 MHz |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Antenna |
| Type | External Antenna |
| Mounting | Connector Mount |
| Colour | Black |
| Dimension | 135+-2mm |
| Connector | SMA Male |
| Orientation | Movable |
Upgrade your GSM signal strength with this 4dBi rubber duck antenna, equipped with a SMA male movable connector for flexible positioning. Perfect for improving reception in diverse environments.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | ABS Plastic |
| Antenna Type | Rubber Duck |
| Type | Paddle Antenna |
| Impedance | 50ohm |
| Polarization | Vertical |
| VSWR | Less than Equal 2.0 |
| Frequency Range | 2.4GHz/5.8GHz |
| Connector | SMA Male |
| Maximum Input Power | 50 watt |
| Storage Temperature | - 40 deg C ~ + 80 deg C |
| Operation Temperature | - 40 deg C ~ + 65 deg C |
| Reference | ET-2458PR-SMMO |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Impedance | 50 ohm |
| Polarization | Vertical |
| Reference | ET-WI5R-SMRMO |
| Frequency | 2400- 2500MHz |
| Max Power | 50 W |
| Connector | SMA Male RP Movable |
| Gain | 5dBi |
| VSWR | 2 |
| Frequency Range | 2.4GHz |
| Housing Material | TPEE & ABS |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | All Wi-Fi Module Application |
| Type | Internal PCB Antenna |
| Material | PCB FR4 |
| Frequency | 2400/5800MHz |
| Impedance | 50 Ohms |
| Color | Blue or customized |
| Model Number | ET-24584PC-5L10CP15-U |
| Brand | Eteily |
| Polarization | Vertical |
| Maximum Power | 50 W |
| Dimension | 51x9mm |
| Net Weight | 60 gm |
| Operation Temperature | 30 to 60 celsius |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Frequency | 2.4GHz |
| Impedance | 50Ohms |
| Input Power | 50W |
| Polarization | Vertical |
| Gain | 5dBi |
| VSWR | 1.5 |
| Connector | SMA |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Antenna |
| Type | External Antenna |
| Radiation | Omnidirectional |
| Mounting | Connector Mount |
| Dimension | 397+-2mm |
| Connector | SMA Male |
Eteily manufactures a wide range of Rubber Duck Antennas covering a wide range of frequencies supporting all applications. Our antennas are designed to work in rugged environment yet durable providing promising and satisfied customer needs.
This 3dBi high performance, omnidirectional antenna provides broad coverage. It is ideally suited for GSM GPRS band applications as well as cellular applications.
Features & ApplicationEteily’s Rubber Duck Antenna is high performance, Omni-directional providing broad coverage with a Strong and Stable Signal. It is ABS enclosed antenna with IP65 Rated Enclosure. It is ideally suited for all RF Cellular Devices. This antenna features a rugged composite random with SMA Male connector. It is compact, lightweight and easy to install.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30 Piece |
| Brand | ETEILY |
| Impedance | 50 ohms |
| Country of Origin | Made in India |
| Connector | SMA Male |
| Working Frequency | 865MHz |
| Gain | 5dBi |
| Product | Antenna |
| Type | External Antenna |
| Mounting | Connector Mount |
| Dimension | 196+-2mm |
| Orientation | Movable |
The 865MHz Helium Frequency 5dBi Rubber Duck Antenna with SMA Male Movable Connector is specifically designed for applications in the Helium network, optimizing performance in the 865MHz frequency range. This antenna is ideal for use in LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) systems, providing reliable connectivity for various IoT devices.
Key Features:Enhance your Helium network setup with this reliable antenna, ensuring optimal signal reception and improved performance for your IoT applications.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Rubber duck Antenna |
| Impedance | 50 ohms |
| Input Power | 50 W |
| Polarization | Vertical |
| Frequency | 824~960/1710~1990MHz |
| Working Frequency | 800/900/1800/1900MHz |
| Gain | 5dBi |
| Vswr | 2 |
| Connector | N Male Movable |
| Connector Plating | Nickel |
| Housing Material | TPEE & ABS |
| Colour | Black |
| Storage Temeprature | - 40 deg C ~ + 80 deg C |
| Operation Temperature | - 40 deg C ~ + 65 deg C |
| Antenna Type | Rubber Duck |
Additional Information: